sierpnia 14, 2021


Góry Izerskie to jedno z najstarszych pasm górskich Polski oraz najbardziej wysunięte na zachód. Leży na czesko-polskim pograniczu.



Panorama Karkonoszy z Wysokiego Kamienia

Mimo iż nie przepadam za krótkimi trasami, położonymi blisko popularnych miejsc, na zakończenie naszego pobytu w Izerach decydujemy się przejść do schroniska Wysoki Kamień. Trasa jest bardzo łatwa i w sam raz nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi. Swoją wyprawę zaczynamy na Zakręcie Śmierci. Już samo to miejsce jest atrakcją dla wielu turystów. My jednak idziemy poboczem Drogi Sudeckiej w stronę miasta.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wysoka Kopa - najwyższy szczyt Gór Izerskich

Dzisiaj postanowiliśmy zdobyć najwyższy szczyt Gór Izerskich – Wysoką Kopę. Zdecydowaliśmy, że wyruszymy z Rozdroża Izerskiego, które znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Świeradowem-Zdroju, a Szklarską Porębą. Na początku idziemy szutrową drogą ok. 10 minut. Wtedy tez dochodzimy do rozejścia szlaków. My skręcamy w lewo i kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem.

CZYTAJ WIĘCEJ

Schronisko Orle w Górach Izerskich

Za punkt startu obraliśmy Jakuszyce skąd zamierzaliśmy przejść do Hali Izerskiej i odwiedzić schronisko Orle. Na miejsce można się wybrać zarówno samochodem jak i pociągiem. Ta część Szklarskiej Poręby nie jest najbardziej urokliwa, ale wystarczy tylko przejść przez przejazd kolejowy i skręcić w lewo, aby znaleźć się na zielonym szlaku. Leśna droga jest prosta i szeroka. Po niecałej godzinie dochodzimy do Rozdroża pod Cichą Równią.

CZYTAJ WIĘCEJ

Chatka Górzystów na Hali Izerskiej

Trasę rozpoczynamy pod schroniskiem na Stogu Izerskim. Aby się tam dostać można wjechać wyciągiem (przejazd nie jest najtańszy), wejść zielonym szlakiem z Czerniawy-Zdroju (ok. 1,5h) lub czerwonym ze Świeradowa (też ok. 1,5h). Następnie swoje kroki kierujemy w stronę Stogu Izerskiego. Najpierw czeka nas krótkie podejście, jednak później szlak schodzi w dół do Łącznika. Mijamy odejście czerwonego szlaku, którym zaplanowaliśmy wrócić i po stu metrach skręcamy w lewo na żółty szlak.

CZYTAJ WIĘCEJ

Czerniawska Kopa, Smrk i Stóg Izerski w jeden dzień

Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy w Świeradowie-Zdroju. Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu przy ulicy Strażackiej. Następnie czarnym szlakiem ruszyliśmy w stronę Czerniawskiej Kopy. Asfaltowa droga w lesie nie należy do najprzyjemniejszych, dodatkowo cały czas szlak prowadzi w dół, co uświadamia nam, że potem będziemy musieli więcej podejść pod górę. Po około kilometrze i kilkuset metrach na skrzyżowaniu szlaków należy skręcić w prawo.

CZYTAJ WIĘCEJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Niedźwiedź na szlaku , Blogger